مزایا و معایب سرمایه گذاری جسورانه چیست؟

مزایا و معایب سرمایه گذاری جسورانه چیست؟

سرمایه گذاری جسورانه

دارندگان کسب‌و‌کارهای جدید معمولا در به‌دست آوردن سرمایه دچار مشکل می‌شوند. برخی برای شروع به سرمایه‌ گذاری جسورانه پناه می‌برند. اما قبل از اینکه از این نوع سرمایه استفاده کنید، مطمئن شوید مزایا و معایب این نوع سرمایه گذاری جسورانه را می‌دانید.

درک سرمایه‌ گذاری جسورانه

اگر به دنبال راهی برای تأمین منابع مالی کسب‌و‌کار خود هستید،‌ لازم است با سرمایه‌ گذاری جسورانه، مزایا و معایب آن آشنا باشید. در ادامه‌ی این مقاله همه‌‌ی اطلاعات لازم را در مورد این نوع سرمایه‌‌گذاری و نکات مثبت و منفی آن می‌خوانید.

سرمایه گذاری جسورانه

سرمایه‌ گذاری جسورانه، سرمایه‌ی اولیه یا سرمایه‌ی خصوصی هم نامیده می‌شود و اغلب برای کسب‌و‌کارهایی استفاده می‌شود که توانایی زیادی برای توسعه یافتن دارند. برای مثال یکی از شرکت‌های شناخته‌شده، شرکت دستگاه‌های دیجیتال (DEC) نام دارد که در سال ۱۹۵۷ تأسیس شد. تأسیس این شرکت از منابع مالی‌ای ممکن شد که از جورج دوریو (George Doriot)،  تحقیق و توسعه‌ی آمریکا (ARDC) به‌دست‌ آمده بود.

فواید سرمایه گذاری جسورانه

فواید سرمایه گذاری جسورانه

آنچه در ادامه می‌خوانید فواید  است. شرکتی که‌ بتواند منابع مالی خود را از طریق  به‌دست آورد، در بیشتر موارد این خدمات را دریافت می‌کند:

مشاوره‌ی تجاری: خیلی از شرکت‌هایی که اقدام به  می‌کنند در میان کار‌کنان خود مشاورانی دارند که متخصص بازارهای خاص هستند. این امر به کسب‌و‌کارها کمک می‌کند خیلی از مشکلاتی را که شرکت‌های تازه‌تأسیس با آنها مواجه هستند، نداشته باشند.

مشاوره‌ی مدیریتی: متأسفانه خیلی از کارآفرینان، مدیران تجاری خوبی نیستند. از آنجا که شرکت‌هایی که اقدام به می‌کنند تقریبا همیشه خواهان بخشی از سهام شرکت تازه‌تأسیس هستند،‌ احتمالا در مدیریت شرکت هم دخالت می‌کنند و برای کسی که در مدیریت تخصص ندارد،‌ این خیلی ارزشمند است.

منابع انسانی: وقتی به دنبال ماهرترین افراد برای استخدام در کسب‌و‌کار خود می‌گردید،‌ شرکت‌هایی که انجام می‌دهند معمولا مشاورانی در اختیار شما می‌گذارند که متخصص استخدام هستند. این امر به شرکت تازه‌تأسیس کمک می‌کند افراد مناسبی را استخدام کند.

منابع دیگر: شروع یک کسب‌و‌کار جدید نگرانی‌هایی را درباره‌ی مسائل قانونی،‌ صورت پرداخت و مالیات به همراه دارد. معمولا شرکت‌هایی که اقدام به سرمایه‌ گذاری جسورانه می‌کنند مشتاق ارائه‌ی این خدمات هستند چراکه سود آنها به موفقیت شرکت وابسته است.

معایب سرمایه گذاری جسورانه

مضرات سرمایه گذاری جسورانه

موقعیت مدیریتی: در اکثر موارد، شرکتی که اقدام به سرمایه‌ گذاری جسورانه کرده است می‌خواهد یکی از اعضای تیم خود را وارد تیم مدیریتی شرکت تازه‌تأسیس کند. این مسئله معمولا برای این است که موفقیت شرکت تازه‌تأسیس تضمین شود. گرچه این مسئله ممکن است مشکلاتی هم ایجاد کند.

موقعیت سهام: خیلی از شرکت‌هایی که  انجام می‌دهند از شرکت تازه‌تأسیس می‌خواهند در‌ عوض تأمین منابع مالی بخشی از سهام خود را به آنها بدهد. این مقدار کم نیست و در برخی از موارد ممکن است به ۶۰ درصد کل سهام شرکت برسد.

تصمیم‌ گیری: وقتی شرکتی سرمایه‌گذار جسورانه را قبول می‌کند، معمولا یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتش این است که باید قدرت تصمیم‌گیری در مورد شرکت خود را به شرکتی که سرمایه‌ گذاری جسورانه انجام می‌دهد واگذار کند.

طرح کسب‌وکار: پس از آماده‌سازی و ارائه‌ی طرح کسب‌وکار، بیشتر شرکت‌ها متعهد می‌شوند که این برنامه‌ را افشا نکنند. اما در مورد شرکت‌هایی که اقدام به سرمایه‌گذاری جسورانه می‌کنند این‌طور نیست و آنها تقریبا هیچ‌وقت این توافق را امضا نمی‌کنند چراکه این کار برای آنها موانع قانونی ایجاد می‌کند.

برنامه‌ی تأمین منابع مالی: اگر کارفرما پس از بررسی طرح کسب‌وکار خود به این نتیجه برسد که برای شروع کسب‌و‌کار به ۵۰۰ هزار دلار نیاز دارد، ممکن است فکر کند می‌تواند همه‌ی این مبلغ را یک‌باره به‌دست بیاورد اما در واقع این اتفاق نمی‌افتد؛ شرکت‌های سرمایه‌گذار (جسورانه) معمولا اهداف و نقاطی را تعیین می‌کنند.

منبع: آکادمی بال پروار