مهارت های کارآفرین که ما را به یک کارآفرین تبدیل می کند

مهارت های کارآفرین لازمه شروع یک کسب و کار است

خصوصیت‌های کارآفرین‌های موفق

 

ذهن‌های کارآفرین‌ و ایده‌های آن‌ها، برای هر سازمانی ارزش فوق‌العاده‌‌ زیادی دارند. ما در واحد تحقیقات مجله‌ی کسب‌و‌کار هاروارد، درباره مهارت های کارآفرین تحلیلی درباره‌ی گروهی از کارآفرینان انجام دادیم که کارآفرینی برایشان مانند یک شغل دائمی بوده‌ است، به این معنی که این کارآفرینان کسب‌وکاری را راه می‌اندازند، مدتی در آن کار می‌کنند و با یافتن فرصت‌های تازه، کار قبلی را به کسی سپرده و کسب‌وکار جدیدی را آغاز می‌کنند. در این تحقیق قصد داشتیم مهارت‌های فردی‌ای را شناسایی کنیم که از این افراد یک کارآفرین نمونه‌ ساخته است. ما توانستیم پنج خصوصیت کلیدی مشترک را در این کارآفرین‌ها مشخص کنیم. شدت و قوّت این پنج خصوصیت به طور قابل توجهی در میان این کارآفرینان بالاتر از سایرین بود.

خصوصیات کلیدی برای مهارت های کارآفرینی

 

چارت مهارت‌های برتر کارآفرینان

 

بر اساس یک گروه کنترل ۱۷،۰۰۰ نفری از بزرگسالان شاغل، کارآفرینان دائمی در مهارت‌های زیر بالاتر از متوسط ظاهر شده‌اند: متقاعدسازی: ۱.۱۷ بالاتر از گروه کنترل، رهبری: ۱.۰۲ بالاتر از گروه کنترل، تعهد شخصی: ۰.۸۶ بالاتر از گروه کنترل، معطوف به هدف بودن: ۰.۴۸ بالاتر از گروه کنترل، مهارت‌های بین فردی: ۰.۳ بالاتر از گروه کنترل.

۱. متقاعد‌سازی

متقاعد کردن دیگران

 

خصوصیتی که در کارآفرینان، بیش‌ از هر خصوصیت دیگر به چشم می‌آید، قدرت متقاعد‌سازی، یا به عبارت دیگر توانایی قانع کردن دیگران برای تغییر فکر، باور، یا رفتارشان است. در این تحقیق، متقاعدسازی به عنوان توانایی ترغیب دیگران برای مشارکت در به انجام رساندن یک رسالت یا ماموریت تعریف شده است. ما با پرسیدن سوالاتی، این خصوصیت را در افراد مختلف اندازه‌گیری کردیم. برای مثال از شرکت‌کنندگان خواستیم از ۱ تا ۶ به جملاتی مانند جملات زیر نمره‌ای بدهند: «دیگران مرا به عنوان کسی که قادر است از سایرین جواب مثبت بگیرد می‌شناسند.

۲. رهبری

خصوصیت رهبری

 

شاید جای تعجب نباشد که رهبری نیز یکی از پنج عرصه‌ای است که کارآفرینان در آن صاحب برتری بودند. در این تحقیق، رهبر موفق کسی تعریف شده که تصویر متقاعدکننده‌ای از آینده به دیگران بدهد. برای مثال شرکت‌کننده‌هایی که به عبارت‌های زیر نمره‌ی بالایی دادند، توانایی رهبری بالایی از خود نشان داده‌اند: «تا به امروز، دیگران پذیرفته‌اند که برای پشتیبانی از چشم‌انداز، رسالت یا اهداف من ریسک کنند.»

۳. تعهد شخصی

تعهد شخصی

 

مورد بعد این است که افراد کارآفرین از خود، تعهد شخصی نشان می‌دهند. ما در این تحقیق تعهد شخصی را داشتنِ خصوصیاتی مانند شروع‌کننده بودن اعتماد به نفس، انعطاف‌پذیری و تمایل به عهده‌دار شدن مسئولیت در کارهای شخصی تعریف کرده‌ایم افرادی که تعهد شخصی بالایی دارند به عبارت‌هایی مانند عبارات زیر نمرات بالایی داده بودند: «به عنوان شخصی شناخته می‌شوم که زمانی که دیگران نتوانستند من توانسته‌ام کار را به نتیجه برسانم.» یا «برای این که مردم را بابت اعمالشان مسئول می‌دانم از من انتقاد شده است.»

۴. معطوف بودن به هدف

معطوف به هدف بودن

 

مهارت اساسی دیگر کارآفرین‌ها معطوف بودن به سمت هدف است در این تحقیق معطوف بودن به هدف را این‌گونه تعریف کرده‌ایم: متمرکز کردن جدی تلاش‌ها برای دستیابی به اهداف، ماموریت‌ها، یا مسائل عینی (این خصوصیات با خصوصیات رهبری به شدت گره خورده‌اند). تعداد بیشتری از کارآفرینان در مقایسه با دیگران با این عبارات موافقت کرده‌اند: «مرا به عنوان کسی می‌شناسند که برای رسیدن به اهداف از موانع عبور کرده‌ است» یا « بالاترین کارایی را مواقعی دارم که از نزدیک، همراه دیگران برای دستیابی به هدفی کار می‌کنم.»

منبع: آکادمی بال پرواز