مدیریت زمان یا اصل پارتو چیست ؟

این بار می خواهیم درباره اصل پارتو صحبت کنیم، اصلی که اگر به خوبی رعایت شود برای شما نتایج شگفت انگیزی به همراه خواهد داشت و می توانید زمانتان را به خوبی مدیریت کنید و البته پارتو فقط برای مدیریت زمان نیست و می تواند در هر جایی از زندگی یا کارتان کاربرد داشته باشد.

 

http://baleparvaz.ir/wp-content/uploads/2018/11/2653952767342da85c696717ac3bc5da-niksho-com.png

 

اصل پارتو چیست ؟

جوزف ام جوران مشاور مدیریتی این اصل را به صورت عمومی مطرح کرد که این نام از اقتصاد دان ایتالیایی ویلفردو پارتو خالق اصلی پارتو گرفته شده است، آقای پارتو در سال ۱۹۰۶ متوجه شد ۸۰ درصد زمین های ایتالیا در دست ۲۰ درصد مردم آن کشور است، همچنین پارتو متوجه شده بود که ۸۰ درصد نخود فرنگی های باغچه اش در ۲۰ درصد غلاف های نخود فرنگی قرار دارد.

 

این اصل به ما می گوید که ۸۰ درصد نتایج را ۲۰ درصد از عملکرد اصلی ما ایجاد می کنند، حالا اگر بخواهم از دید اقتصاد و بازاریابی این مسئله را بررسی کنیم باید گفت ۸۰ درصد فروش ها مربوط به ۲۰ درصد از مشتریان می باشد و میشه گفت این اصل تقریبا در همه جای زنگی شما کاربرد خواهد داشت.

 

تنبل ها چگونه از پارتو استفاده می کنند !

احتمالا شما هم می توانید حدس بزنید که یک آدم تنبل در ابتدای روز ممکن است چه کاری را انجام دهد، ساده ترین کاری که تاثیری هم در پیشرفت ندارد در اولویت قرار می دهد مانند چک کردن ایمیل ها و به راحتی اصل ۸۰ به ۲۰ رو این افراد به شکل برعکس انجام می دهند.

 

در نتیجه راندمان کاری به شدت افت می کند، زیرا این افراد ۸۰ درصد کارهایی را اول انجام می دهند که هیچ نتیجه خاصی در بر ندارد و یا حتی می توان آنها را در زمان های دیگری انجام داد و مشکل خاصی هم ایجاد نمی کنند.

 

چگونه از اصل پارتو در مدیریت زمان استفاده کنیم ؟

برای اینکه بتوانید از این اصل در مدیریت زمان استفاده کنید باید ابتدا کارهایی که می خواهید انجام دهید را روی یک کاغذ لیست کنید و به ترتیب شماره گذاری کنید، بعد از آن ببینید کدام یک از کارها از همه سخت تر هستند و اگر انجام شوند ارزشمندترین نتایج را برای شما ایجاد خواهند کرد.

 

مطمئن هستم اگر شما ۱۰ کار در لیست خودتان داشته باشید، دو تای آنها از همه مهمتر هستند و اگر انجام شوند به نتایج شگفت انگیزی دست پیدا می کنید، پس بنابراین این دو کار را به اول لیست ببرید و سعی کنید تا زمانیکه این دو کار تمام نشده است به ادامه لیست کارهای خودتان کاری نداشته باشید.

 

حتی یاد بگیرید که برخی از کارها اصلا نیازی نیست توسط خود شما انجام شود و افراد دیگری وجود داردند که بهتر از خود شما می توانند آنها را انجام دهند و شما به همان ۲۰ درصد از کارهایی بپردازید که ۸۰ درصد نتایج را برای شما ایجاد خواهند کرد.

 

می دانم شروع کردن به این روش ممکن است در ابتدای کار کمی سخت باشد اما به سرعت برایتان عادی خواهد شد و حتی باعث می شود که تمرکز به شدت بالایی برایتان ایجاد شود، این موضوع رو خودم تجربه کردم و تا همین حالا هم سعی می کنم دقیقا از همین اصل در تمام زندگی و کارم استفاده کنم

 

کلام آخر

در مقابل اینکه وسوسه شوید و ابتدا کارهای کوچک را انجام دهید مقاومت کنید و اگر بتوانید همین اصل را در برنامه روزانه، ماهانه و سالانه خودتان رعایت کنید، به سرعت نتایج شگفت انگیز در کارتان ظاهر می شود و متوجه تاثیر قانون پارتو در مدیریت زمان خواهید شد.

 

خیلی خوشحال خواهم شد که تجربیات شما رو در زمینه مدیریت زمان، اصل پارتو را بخوانم، مهم نیست از این قانون در کجا استفاده کردید، مهم این است که تجربیات و نتایج خودتان را با من و سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید.

 

منبع فکر آبی و آکادمی بال پرواز